اندوبگ ­ها ابزارهای یک بار مصرفی هستند که به منظور خروج بافت یا نمونه از داخل بدن بیمارانی که به طریق لاپاراسکوپی مورد جراحی قرار می­گیرند، استفاده می­شود. در مواردی که هر یک از اعضاء جدا شده از بدن بیمار مشکوک به سرطان باشد (از جمله کیسه صفرا و یا کیست­های تخمدان) استفاده از اندوبگ (SPECIMEN) الزامی است. جراحی لاپاروسکوپی، جراحی سوراخ کلیدی نامیده شده است و منظور این است که از طریق سوراخ­ هایی در جدار شکم و نه از طریق باز کردن شکم، برای انجام عمل جراحی استفاده می­شود. جراحی لاپاروسکوپی، جراحی با حداقل تهاجم نیز خوانده می­شود و در واقع شاخه ­ای از آندوسکوپی است (جراحی آندوسکوپی).

اندوبگ از ابزارهای ضروری و پرکاربرد جراحی لاپاروسکوپی است. روش استفاده از این ابزار بدینگونه است که جراح کیسه اندوبگ را که به صورت بسته می­باشد وارد شکم بیمار نموده و در محل جراحی با ابزار مخصوص آن را باز یا به اصطلاح شکوفا می­کند.

سپس محتویات جراحی که دارای حجم بالایی بوده و به یکباره از برش کوچک لاپاراسکوپی قابلیت خارج شدن را ندارند در اندوبگ جای داده شده و به نزدیکی محل برش جراحی آورده شده و تکه تکه خارج می­گردد. اندوبگ از ابزارهای پر کاربرد و پر مصرف در پزشکی است که علی رغم تنوع برندها و نشان­های تجاری موجود، همگی دارای ساختار و عملکرد تقریبا مشابهی هستند.

گالری تصاویر محصول